Hlavní partner

 kraj

Spřátelené weby

Ubytování

Přístupy

1252137
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Přístupů
53
123
1585
1248729
3972
9329
1252137

Vaše IP: 54.156.48.99
10.34 - 16. 01. 2022
 

Záštitu nad festivalem převzala hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková

 


 

 

Uplynulý víkend byl ve znamení kolínského potkávání příznivců jižanského rocku a blues v rámci tamního tradičního společného festivalu. Někteří dorazili do  Kolína tentokrát již v pátek večer, neboť zde hrál argentinský Demian band, ostré powerbluesové trio v čele s výborným kytaristou Demianem Dominguezem. Tento koncert neměl se samotným festivalem sice nic společného, ale pro všechny přítomné byl jeho skvělou ouverturou. Ostatně ve zcela vyprodaném a našlapaném klubu bylo asi jen osm místních a drtivá většina návštěvníků koncertu byla k vidění v Kolíně i další den.

Sobotní počasí, přes jisté skeptické předpovědi, se více jak vydařilo a slunce nad kolínským náměstím vidělo před polednem poslední přípravy na open scéně a u stánků na tržišti stále více týpků, kteří si sem rozhodně nepřišli koupit čerstvou mrkev!

S poledními údery zvonů na kostelní věži začal na Karlově náměstí letošní  VI. ročník Southern Rock Blues festivalu Kolín.

Dlouholetí pořadatelé - Dalibor "Dališ" Mierva a Vojta Klouček přivítali na pódiu místostarostu města pana Tomáše Růžičku a po nezbytných formalitách festival odstartoval. Jako první se na pódiu objevilo domácí kolínské JAZZ DUO. Kytaristé Jiří Červín a Mirek Káninský zahráli mnohé známé jazzové standardy upravené pro dvě akustické kytary. Nakonec se ukázalo, že to byl nečekaně vhodný start akce, kdy návštěvníky končícího trhu vystřídalo osobité festivalové publikum, které přijelo jak z okolí, tak z různých koutů republiky, často velmi vzdálených. Zaznamenali jsme i malou skupinku návštěvníků z Německa.

Že by první krok k mezinárodnímu ohlasu festivalu? Jazzové skladby vystřídal ostřejší rockový zvuk plzeňských jižanů NA STARÝ KOLENA BAND, kteří zněli trochu jako kopie Žlutého psa, zvláště když zpěvák měl i dost podobný hlas a hlavně frázování. Pohodu slunečného odpoledne s muzikou podtrhli první tanečníci, které skupina odměnila několika svými CD a tričky.

Letos poprvé se na odpolední scéně představil americký host,  bluesman DAVID EVANS, pokračovatel tradice pravého venkovského blues z mississippské delty. Jeho vystoupení zaujalo hlavně bluesové fanoušky, kteří mu vytvořili skvělou atmosféru. Přestože slunce pralo do diváků  jak na jihu Států, spokojený Evans byl vytleskán na přídavek. Odpolední program na Karlově náměstí pak vygradovala parta ze severočeského Liberce, řízní jižani BANDOLEROS. O ně měli pořadatelé zájem již loni, ale tehdy se jim zranil kytarista a skupina se na poslední chvíli omluvila. Ostatně ani letos moc  nescházelo, s holemi přijel jejich zraněný zpěvák. Nejprve si vyžádal stoličku na pódium, ale energický sound kapely ho na ní dlouho sedět nenechal.

Naopak ve stoje a pomocí svých holí vytvářel neopakovatelné pódiové kreace. Jejich setem vyvrcholila odpolední část programu, ale to už se začala obloha rychle zatahovat a prudká průtrž mračen na sebe nedala dlouho čekat. Naštěstí v tu chvíli byl již sbalený aparát, rychle složeno i mobilní pódium a návštěvníci se trousili do nedalekého Společenského domu na večerní program.

Ten zahájili veteráni českého jižanského rocku, skupina PUMPA, fungující již od začátku 80. let. Za tu dobu skupina prošla lepšími či horšími obdobími své existence a zde se možná opět nadechla do lepších časů. Ve své premiéře představila totiž v Kolíně kytarová jednotka kolem Michala Němečka nového vokalistu, Miloše Maříka. Tak ať se daří!

Rozpumpované publikum mírně zklidnili další veteráni,  tentokráte naší bluesové scény, LUBOŠ ANDRŠT a jeho BLUES BAND. Posluchači vděčně poslouchali léty prověřený Andrštův repertoár a oceňovali českou kytarovou legendu velkým aplausem po každém odehraném sólu.

Zatímco na hlavním pódiu probíhaly nutné přestavby, daný čas vyplňovala v předsálí originální slovenská dvojice ERICH BOBOŠ PROCHÁZKA & MAREK WOLF. Jejich osobité uchopení prověřených bluesových standardů hypnotizovalo naslouchající diváky a stále více je vtahovalo do jejich hudby. Ostatně jak by ne, když duo patří v současnosti mezi to vůbec nejzajímavější a zároveň nejlepší, co na Slovensku nabízí  blues & jazz scéna. Před další produkcí na hlavní scéně uvítal moderátor večera významného hosta z Polska, známého bluesového promotéra a vydavatele skvělého magazínu Twoj Blues Andrzeje Matysika. Ten letos přivezl na festival hlavní hvězdy, americkou kapelu THE STEEPWATER BAND. Kapela se v Kolíně zastavila v rámci svého velkého evropského turné a splnila více jak skvěle úlohu headlinera akce. Jejich energický rock se stylovými přesahy spojil v jedno bluesové publikum i vyznavače jižanského rocku. Energií nabitý kvartet z Chicaga byl paradoxně zároveň také nejmladší kapelou celého festivalu a všechny pesimisty přesvědčil, že rock mrtev není! Pouze nám stále chybí informace o aktuálním hudebním dění, které nám bohužel stále se opakující návštěvy pohrobků Nazareth, Sweet a Slade opravdu nepřinesou! Ostatně za tosi můžeme vlastně my sami....

Návštěvníci kolínského festivalu jsou naštěstí jiná kategorie. Nadšené publikum si hlasitě vyžádalo ještě jeden delší přídavek a své sympatie následně potvrdilo kapele u jejich stánku a ve frontě na CD a autogramy.

Celý festival pak zakončilo rakouské MICHAEL FRIDRIK TRIO, paradoxně vlastně jediná kapela večera, která prezentovala blues v nejméně elektrifikované podobě a bez elektrických kytar. Hnacím motorem tria je piano Michaela Fridrika čerpající z boogie a blues, jaké se kdysi hrálo v černošských hospodách a tančírnách. Ostatně několik tanečníků pod pódiem potvrdilo, že tento styl zabírá i v Kolíně. Jejich vystoupení bylo zdařilou tečkou za celým večerem, který byl asi ze všech dosavadních ten nejlepší. (alespoň návštěvností určitě)!

VI. ročník Southern Rock & Blues festivalu Kolín máme úspěšně za sebou. Měl hodně vyrovnanou programovou nabídku a největší diváckou diváckou podporu. Podařilo se nenavyšovat zpoždění, s kterým večerní koncert začal, nic se zbytečně neprotahovalo a velká část publika vydržela až do úplného konce. Mnoho nadšených diváků, kteří letos dorazili do Kolína úplně poprvé,  je příslibem, že příští ročník festivalu bude divácky ještě početnější. Takže nashledanou v Kolíně v roce 2018!

 

Text: Jaroslav Foršt

Foto: Jindřich Oplt a David Weber

 

 

Jindra Oplt (večer)

....večerní část festivalu zahájila Pumpa, v níž někdy od roku 1981 stále hraje jediný původní člen, kytarista Michal Němeček... kdo mě zná, tak ví, že všelijaký ty český jižany zas až tak moc nemusím (ostatně i v těch americkejch jsem dost vybíravej)... Pumpa není špatná, nicméně cíleně jsem na ní byl tak někdy v polovině 80. let, kdy tam zpíval Zdeněk Barták, na nějaký vesnický tancovačce... potom dlouhá léta nic, až teď, tak v posledních deseti letech jsem jí viděl několikrát jako předskokana zahraničních kapel... nic proti ní, ale stejně jsem vždycky rád, když zaslechnu tak tradá..., protože vím, že bude ještě přídavek a pak už konec... tady se představila poprvé s novým zpěvákem Milošem Maříkem... nesdílel jsem nadšení většiny přítomných, jelikož mi připadá, že by se spíš hodil do nějakého AC/DC revivalu nebo tak... ale jinak dobrý... přestávky ve foyer skvěle vyplňovala slovenská dvojice Erich Boboš Procházka a Marek Wolf... původně jsem si říkal, že je to docela odvaha předhodit je té konzumující a bavící se společnosti v předsálí s jejich poměrně křehkou hudbou... ale dopadlo to výborně... další číslo mi trošku vyrazilo dech, protože jsem vůbec netušil, že se Andrštovým Blues Bandem už nějaký čas zpívá a hraje na harmoniky Marek Hlavica... ten do kapely přitáhl móresy ze své rodné Žáhy, která by dokázala roztancovat snad i mrtvé na hřbitově, takže to najednou bylo daleko živější, a myslím si, že se to odrazilo i na hře samotného kapelníka... hlavní hvězda festivalu, chicagský The Steepwater Band, jsem viděl asi před rokem, takže tady se žádné překvapení nekonalo, ale líbili se mi chlapci opět moc... ostatně nejenom mně... no a na závěr rakouské Michael Fridrik Trio... taky jsem je viděl loni v létě, ale tentokrát se mi líbili víc... kapelník je výborný pianista, ale za frontmana tam je starý známý Timo Brunnbauer z The Roosevelt Houserockers, kterej tomu dodává ty správný grády... takže večer velice povedenej, s asi doposud největší návštěvností, takže se budeme těšit na příští rok... tuším, že 19. května... děkujeme....

Jindra Oplt (odpoledne)

....i letošnímu ročníku festivalu již téměř tradičně přálo počasí, takže jsem si opět odvezl spálenou pleš, a průtrž mračen přišla až půl hodiny po skončení odpoledního open air programu na náměstí, takže si všichni stihli všechno včas sbalit... zahájilo místní Duo Jazz, které údajně mělo hrát v týmu těch bluesovejch kapel, nicméně to byl opravdu spíš jazz, jakkoliv z dob bluesových, čili to připomínalo 30. a 40. léta minulého století, včetně Gershwinova Summertime... ale hráli perfektně pánové... jižani na začátek nastoupili odlehčeně... Na starý kolena band je složený z pánů věku již zralého, evidentně již zabezpečených, a tudíž si hrajících hlavně pro radost... stylově takový plzeňský Žlutý pes... jediným bluesmanem v odpoledním programu teda byl David Evans, který je ovšem znám tím, že celý život vyhledává, popularizuje a hraje to opravdové, nejpůvodnější blues... v čemž mu u nás vždycky zdatně sekunduje Jan Sobotka s mandolínou... no a na závěr nás po jižansku převálcovali liberečtí Bandoleros, kteří tady měli hrát už loni, nicméně v době slavnostního zahajování přišel omluvný telefonát, že jejich frontman místo do Kolína míří do nemocnice... tak letos teda přijeli, ač s frontmanem o francouzských holích, a dali nám to docela sežrat....

Petr Jirásek:

Zkrátka, Dališu: SUPER! Jednou budeš mít na kolínským náměstí sochu!
Bylo to fakt znamenitý, ze STEEPWATER BAND jsem se posral.
Nádherná muzika, milovaný kamarádi a naprostá pohoda!
My moc s Janou děkujeme!

Pumpa:
První koncert s Milošem máme za sebou! Rádi bychom poděkovali pořadatelum za pozvání a za skvělé zázemí. 
Velké díky patří lidem, co zaplnili sál už v 18h a dali nám svou podporu. Fotky z kolínského hraní vložíme již brzy.


Bandoleros:
Ahoj, Kolín jste měli skvělej. Moc díky za super fotky!

Na strarý kolena band:
Super práce chlapi, ještě jednou děkujeme za pozvání, a kdyby kdokoliv, cokoliv, jsme k dispozici :-) Tomáš

Mediální partner

 

Gastro partner

Partneři

OSA Partner sluchatka LOGO

 

 

CambridgeModrý

PKP logo1

 
Southern Rock & Blues


Dalibor.Mierva@seznam.cz