Hlavní partner

 kraj

Spřátelené weby

Ubytování

Přístupy

1252152
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Přístupů
68
123
1600
1248729
3987
9329
1252152

Vaše IP: 54.156.48.99
10.49 - 16. 01. 2022
 

Záštitu nad festivalem převzala hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková

 


 

Začátek:  18:00     

1) Jirka Rollo & Co. - blues/bluesrock, Praha / Kolín

Původně plánovaná a inzerovaná kapela Vejfuk nepřijede ve svém "řádném" složení, ale jako své kamarády a hosty si na zahájení večerní části programu "vyzobal" některé z členů Vejfuku legendární kolínský kytarista Honza Čerňanský. Vedle Honzy vystoupí i kapelník Vejfuku Jirka Rollo. Kdo budou další muzikanti se nechme překvapit, ale už jen přítomnost těchto dvou osobností dává tušit, že to bude stát za to ... "

2)  Highway - southern / blues rock (Polsko)

"Tři týdny před festivalem svou účast s omluvou odvolala švédská kapela Rebel Road. Důvodem je rodinná tragédie jednoho z muzikantů. Jako náhrada se hned nabídla polská kapela Highway, která už jednou, v roce 2009, v Kolíně hrála na 3. kolínské jižanské noci. Úspěch, který tehdy tito muzikanti v Kolíně zaslouženě sklidili je nejen zárukou kvality, ale i pozvánkou na jejich letošní vystoupení."

3) Monkey Junk - blues/bluesrock (Kanada)

V roce 2014 napsal na svůj web kamarád a skvělý fotograf Jindra Oplt toto:

„....že kanadští Monkey Junk nejsou typicky bluesová kapela zjistíte hned při první písničce... nicméně bluesové kořeny (řádně dlouhé a silné) z jejich tvorby taky trčí hned na první pohled... a taky o nich svědčí dlouhá řádka různých bluesových ocenění, kterých za svou ani ne šestiletou kariéru získali opravdu úctyhodný počet (např. jako jednotlivci i společně jako kapela zvítězili za poslední léta asi dvacetkrát v jednotlivých kategoriích Maple Blues Awards, dostali cenu „Juno“, což je kanadská obdoba amerických Grammy Awards, i americkou „Blues Music Award“, kterou jen zřídka získává umělec, který není ze Států)... ani jejich posaz není nijak typický... dvě kytary a bicí... i když, pravda, jedna z těch kytar není až tak úplně obyčejná... je to barytonová kytara, navíc speciálního provedení, kde jeden snímač bere jenom spodní tři struny a žene je do basového aparátu... a druhý bere všech šest a prohání je aparátem kytarovým... výsledek je dost zajímavý... a k tomu ještě Steve Marriner zpívá a hraje na foukačku, umístěnou ve speciálním držáku na stojanu... Tony D hraje "normální" kytaru (střídá strato a telecastera) a Matt Sobb bubnuje a oba občas zpívají vokály... své hudbě říkají Swamp Roots Rock a poslouchá se to hodně dobře....“

Pro bluesové fans budou Monkey Junk největším lákadlem a hlavní hvězdou festivalu!!!

4) Blue Rocket - southern rock Teplice

Blue Rocket odehráli od října roku 2007, kdy obnovili po krátké přestávce svou činnost a oslavili desetileté výročí existence, stovky koncertů. Na jednom pódiu se už potkali s desítkami vynikajících českých i zahraničních kapel. Nejvíce si cení hraní s legendárními Molly Hatchet, Nazareth, Live Fire & Ken Hensley (ex-Uriah Heep), Rednex a přátelství s mnoha českými partami, z nichž by rádi vyzdvihli The Cell, Blackies, Full House ... Ani v Kolíně není tahle kapela neznámá. Několikrát už vystoupila na Kolínské jižanské noci i na samostatných koncertech. V loňském roce objeli Blue Rocket celou republiku jako „předskokan“ velkého turné kapely Kabát. Mají prostě dobře našlápnuto a já věřím, že jejich energický „rocket roll“, s výbornými českými texty, udrží všechny posluchače na svých místech, případně je přiměje k přesunu do taneční části sálu ... Bude to určitě důstojný závěr festivalu ...

v předsálí zahraje bluegras/folk/boogie dvojice Racek / Vaňkát

V mezidobí střídání kapel na hlavním pódiu zahrají v předsálí Jakub Racek s Radkem Vaňkátem. Toto akusticko elektrické duo tvoří dva vskutku výjimeční hráči. Uslyšite plno energie, hudbu ve stylu bluegrass, blues, folk, americana. Jakub Racek byl v roce 1998, vyhlášen bluegrassovým kytaristou Evropy, 5x kytaristou roku Bluegrassové asociace ČR, Radek Vaňkát je „slide master“ a vyhledávaný hráč na slide nástroje. I tohle vystoupení bude určitě patřit k velkým hudebním zážitkům našeho festivalu.

{youtube}S5imsz9HI78{/youtube}

Začátek: 12:00

1) Shout The Blues Band - blues/bluesrock - Chotěboř

Kapela Shout The Blues Band, v čele s charismatickou zpěvačkou Kateřinou Agudelo Ramirez, je z Chotěboře a letošním pozváním do Kolína jí chceme dát dárek a současně popřát k 20. výročí existence. Je to ryzí bluesová kapela, která sází na předělávky bluesových skladeb, často neznámých autorů. To není nic zvláštního a neobvyklého. Dělaly to i takové bluesové ikony jako B.B.King nebo Eric Clapton.

2) Bluesable - southern rock - Louny

Kdyby to neznělo hloupě, tak bych řekl, že je ta kapela ještě „teplá“ jak je čerstvá. Opravdu. Přestože mají všichni muzikanti dlouholeté zkušenosti z hraní, většinou  hard&heavy stylu, na jaře 2014 se rozhodli, že zloby už bylo dost a  je potřeba začít myslet a hrál pozitivně. Southern rock je pro to ideální hudbou. Osudu i štěstí šli muzikanti naproti a díky tomu byla jejich písnička zařazena na třetí kompilaci českých jižanských kapel Whiskey & Poslední rebel, která vyšla v roce 2015. Přestože jsem s kapelou v kontaktu od samého začátku její cesty „na jih“ neměl jsem možnost ji ještě slyšet na živo.  Nezbývalo, než ji pozvat do Kolína.

3) Ivan Hajniš and The New Blues Band a specielní host Arturo Soriano sax a flétna Espaňa  (CZ/SWE/Španělsko)

Ivan Hajniš - zpěvák a hráč na foukací harmoniku, frontman jedné z nejoriginálnějších českých rockových kapel 60. let. - The Primitives Group, hvězd prvních dvou ročníků Československého beatového festivalu. Díky „bratrské pomoci spřátelených armád na ruských tancích“, které se Československu v roce 1968 dostalo, se Ivan Hajniš hned následujícího roku rozhodl odejít do exilu a do dneška žije střídavě ve švédském Malmö a v Praze. Věnuje se především vlastní hudební tvorbě většinou ve stylu rhytm&blues, kterou ale při svých produkcích doplňuje cover verzemi skladeb The Doors, Erica Claptona, klasickými rock´n´rollovými „peckami“ atd. Speciálním hostem vystoupení The New Blues Bandu bude Arturo Soriano - uznávaný saxofonista, skladatel a producent z Madridu, který momentálně bydlí v Praze neboť jeho manželka je kulturní atašé Španělska v České republice. Soriano je velká saxofonová hvězda - hrál i s Rolling Stones a dělal s BB Kingem. 

4) Bandoleros - southern rock - Liberec

Bandoleros jsou z Liberce a v roce 2014 se na festivalu Mlejn stali velkým objevem českého southern rocku. Přestože to nejsou žádní mladí zajíci, řízením osudu se do širšího povědomí dostali díky skvělým šlapavým písničkám s vynikajícími texty. To vše z vlastní tvůrčí dílny. Personální změna na postu bubeníka kapelu v loňském roce trochu přibrzdila, ale při vystoupení v Kolíně by už mohlo být k dispozici i nové album, následující prvotinu „1000 pesos“ z roku 2013.

Začátek: 18:00

1) Gamba Blues Band - blues/bluesrock (Czech rep.)

Bluesová kapela Gamba blues band vznikla během roku 1997 a můžeme ji téměř považovat za "domácí a regionální". Začátky činnosti se datují do Čáslavi a muzikanti jsou z nejbližšího okolí. Jedná se o ostřílené harcovníky, kteří se nechtěli smířit s koncem hudební kariéry. Z nenápadného hraní pro vlastní radost o občasného jamování se postupně zrodilo i pár vlastních písniček, takže došlo i na první koncerty. Záhy se dostavily první úspěchy a to kapelu nasměřovalo nejen do hospodských sálů, ale taky na koncertní a festivalová pódia. V Kolíně už "Gamba" hrála na předchůdci současného festivalu "Fest Blues" a věříme, že i letos svým vystoupením zaujme a dobře rozjede páteční "bonusový" koncert.

{youtube}yFMY9lbtbiQ{/youtube}

2) Asphalt Horsemen - southern rock (Maďarsko)

Asphalt Horsemen se poprvé sešli v roce 2010 ve městě Gödöllö. Nejprve hráli písně kapel jako Lynyrd Skynyrd , Black Stone Cherry a Pride And Glory . Brzy ale přišly vlastní nápady a nové písničky byly testovány na menších koncertech. Reakce publika byla skvělá. Southern rock, který Asphalt Horsemen hrají vyplňuje mezeru v rockové hudbě v Maďarsku. Mezi místními kapelami to opravdu není běžný hudební žánr. Jednotliví muzikanti nebyli na hudební scéně žádnými nováčky a v posledních 10 letech sbírali zkušenosti v několika kapelách, které koncertovaly v Maďarsku a v Evropě . Jejich kořeny jsou v blues rocku a hardrocku, zažili ale i nějaké dobrodružství v grunge, jazz rocku a metalu. Kytarové riffy Asphalt Horsemen zní velice dobře stejně jako melodický vokální projev. 
V Čechách už Asphalt Horsemen vystoupili minimálně 2x na větších akcích. V roce 2014 v Otrokovicích na festivalu Stetson & Bourbon a minulý rok na kultovním jižanském Summer Southern Session "Mlejn", kde byli některými zástupci publika hodnoceni jako to nejlepší, co kdy na Mlejně hrálo ...

3) Peter Lipa Band - blues/bluesrock (Slovensko)

Peter Lipa - je nejvýznamnější osobností slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, organizátor, moderátor, manažér jazzového dění, dlhouletý dramaturg a promotér popředního evropského festivalu Bratislavské jazzové dny. Peter Lipa se v ankete časopisu Mezinárodní jazzové federace Jazz Forum už v 80. letech pravidelně umísťoval mezi nejlepšími evropskymi jazzovými zpěváky. Vychází z blues, soulu i klasického mainstreamu. Je velmi flexibilní a má výbornou stylovou orientaci. Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standardů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají ovlivnění spěváky jako Jimmy Rushing,
Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. V současnosti se dopracoval k „nadstylovému písničkářství" a jeho vystoupení v pátečním večeru bude určitě patřit k jednomu z vrcholů letošního kolínského festivalu. 

{youtube}eJpLyDKtaVU{/youtube}

4) Rebelianci - southern rock (Polsko)

Parta hudebních kamarádů, inspirovaných hudbou ikon southern rocku, jako Lynyrd Skynyrd, The Allman Brothers Band, Blackfoot nebo Outlaws, založila v roce 1990 skupinu se snahou hrát jako jejich vzory. Za téměř 15 let, prošla kapela mnoha personálními, ale i stylovými proměnami.  Na konci roku 2012 přišel nový zpěvák a ostatní členy kapely tato změna notně nakopla. Přinesl čerstvý vzduch a zvýšil úroveň celé kapely. Od té doby kapela přijala nový název - Rebelianci - a začala novou kapitolu ve svém hudebním životě. Důsledně se soustřeďuje na svůj vlastní repertoár, ale pro své fanoušky občas na koncertech zařadí i nějaký ten cover.  Melodické písně vytvářejí jedinečnou atmosféru mystické cesty po americkém Jihu.

{youtube}08slP6CRIYA{/youtube}

v předsálí zahraje rodinné bluesové Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba (CZ/SK/HU)

Petra Börnerová trio je projekt české zpěvačky Petry Börnerové a jejího manžela slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého, které vzniklo  v roce 2010 původně jako duo. Když pak přizvali ke spolupráci maďarského zpěváka a harmonikáře Besenyei Csabu, z dua vzniklo trio. Repertoár je postavený na převzatých i vlastních folk- bluesových písničkách. Skupinu je možné vidět v klubech, kavárnách ale i na festivalech. Tomáš Bobrovniczký získal ocenění Bluesman roka 2012, které udělila Slovenská bluesová společnost. Perličkou jejich vystoupení je účast malého syna Petry a Tomáše - Tomáše juniora, který sestavu doplňuje hrou na bicí.

{youtube}QfvIyUcrq-A{/youtube}

Mediální partner

 

Gastro partner

Partneři

OSA Partner sluchatka LOGO

 

 

CambridgeModrý

PKP logo1

 
Southern Rock & Blues


Dalibor.Mierva@seznam.cz