Southern Rock & Blues Kolín

18. května 2019

  

Hlavní partner

Spřátelené weby

Přístupy

411268
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Přístupů
1143
1078
3276
399705
25448
29967
411268

Vaše IP: 54.226.25.74
18.43 - 23. 01. 2019

Začátek:  18:00     

1) Jirka Rollo & Co. - blues/bluesrock, Praha / Kolín

Původně plánovaná a inzerovaná kapela Vejfuk nepřijede ve svém "řádném" složení, ale jako své kamarády a hosty si na zahájení večerní části programu "vyzobal" některé z členů Vejfuku legendární kolínský kytarista Honza Čerňanský. Vedle Honzy vystoupí i kapelník Vejfuku Jirka Rollo. Kdo budou další muzikanti se nechme překvapit, ale už jen přítomnost těchto dvou osobností dává tušit, že to bude stát za to ... "

2)  Highway - southern / blues rock (Polsko)

"Tři týdny před festivalem svou účast s omluvou odvolala švédská kapela Rebel Road. Důvodem je rodinná tragédie jednoho z muzikantů. Jako náhrada se hned nabídla polská kapela Highway, která už jednou, v roce 2009, v Kolíně hrála na 3. kolínské jižanské noci. Úspěch, který tehdy tito muzikanti v Kolíně zaslouženě sklidili je nejen zárukou kvality, ale i pozvánkou na jejich letošní vystoupení."

3) Monkey Junk - blues/bluesrock (Kanada)

V roce 2014 napsal na svůj web kamarád a skvělý fotograf Jindra Oplt toto:

„....že kanadští Monkey Junk nejsou typicky bluesová kapela zjistíte hned při první písničce... nicméně bluesové kořeny (řádně dlouhé a silné) z jejich tvorby taky trčí hned na první pohled... a taky o nich svědčí dlouhá řádka různých bluesových ocenění, kterých za svou ani ne šestiletou kariéru získali opravdu úctyhodný počet (např. jako jednotlivci i společně jako kapela zvítězili za poslední léta asi dvacetkrát v jednotlivých kategoriích Maple Blues Awards, dostali cenu „Juno“, což je kanadská obdoba amerických Grammy Awards, i americkou „Blues Music Award“, kterou jen zřídka získává umělec, který není ze Států)... ani jejich posaz není nijak typický... dvě kytary a bicí... i když, pravda, jedna z těch kytar není až tak úplně obyčejná... je to barytonová kytara, navíc speciálního provedení, kde jeden snímač bere jenom spodní tři struny a žene je do basového aparátu... a druhý bere všech šest a prohání je aparátem kytarovým... výsledek je dost zajímavý... a k tomu ještě Steve Marriner zpívá a hraje na foukačku, umístěnou ve speciálním držáku na stojanu... Tony D hraje "normální" kytaru (střídá strato a telecastera) a Matt Sobb bubnuje a oba občas zpívají vokály... své hudbě říkají Swamp Roots Rock a poslouchá se to hodně dobře....“

Pro bluesové fans budou Monkey Junk největším lákadlem a hlavní hvězdou festivalu!!!

4) Blue Rocket - southern rock Teplice

Blue Rocket odehráli od října roku 2007, kdy obnovili po krátké přestávce svou činnost a oslavili desetileté výročí existence, stovky koncertů. Na jednom pódiu se už potkali s desítkami vynikajících českých i zahraničních kapel. Nejvíce si cení hraní s legendárními Molly Hatchet, Nazareth, Live Fire & Ken Hensley (ex-Uriah Heep), Rednex a přátelství s mnoha českými partami, z nichž by rádi vyzdvihli The Cell, Blackies, Full House ... Ani v Kolíně není tahle kapela neznámá. Několikrát už vystoupila na Kolínské jižanské noci i na samostatných koncertech. V loňském roce objeli Blue Rocket celou republiku jako „předskokan“ velkého turné kapely Kabát. Mají prostě dobře našlápnuto a já věřím, že jejich energický „rocket roll“, s výbornými českými texty, udrží všechny posluchače na svých místech, případně je přiměje k přesunu do taneční části sálu ... Bude to určitě důstojný závěr festivalu ...

v předsálí zahraje bluegras/folk/boogie dvojice Racek / Vaňkát

V mezidobí střídání kapel na hlavním pódiu zahrají v předsálí Jakub Racek s Radkem Vaňkátem. Toto akusticko elektrické duo tvoří dva vskutku výjimeční hráči. Uslyšite plno energie, hudbu ve stylu bluegrass, blues, folk, americana. Jakub Racek byl v roce 1998, vyhlášen bluegrassovým kytaristou Evropy, 5x kytaristou roku Bluegrassové asociace ČR, Radek Vaňkát je „slide master“ a vyhledávaný hráč na slide nástroje. I tohle vystoupení bude určitě patřit k velkým hudebním zážitkům našeho festivalu.

{youtube}S5imsz9HI78{/youtube}

Začátek: 12:00

1) Shout The Blues Band - blues/bluesrock - Chotěboř

Kapela Shout The Blues Band, v čele s charismatickou zpěvačkou Kateřinou Agudelo Ramirez, je z Chotěboře a letošním pozváním do Kolína jí chceme dát dárek a současně popřát k 20. výročí existence. Je to ryzí bluesová kapela, která sází na předělávky bluesových skladeb, často neznámých autorů. To není nic zvláštního a neobvyklého. Dělaly to i takové bluesové ikony jako B.B.King nebo Eric Clapton.

2) Bluesable - southern rock - Louny

Kdyby to neznělo hloupě, tak bych řekl, že je ta kapela ještě „teplá“ jak je čerstvá. Opravdu. Přestože mají všichni muzikanti dlouholeté zkušenosti z hraní, většinou  hard&heavy stylu, na jaře 2014 se rozhodli, že zloby už bylo dost a  je potřeba začít myslet a hrál pozitivně. Southern rock je pro to ideální hudbou. Osudu i štěstí šli muzikanti naproti a díky tomu byla jejich písnička zařazena na třetí kompilaci českých jižanských kapel Whiskey & Poslední rebel, která vyšla v roce 2015. Přestože jsem s kapelou v kontaktu od samého začátku její cesty „na jih“ neměl jsem možnost ji ještě slyšet na živo.  Nezbývalo, než ji pozvat do Kolína.

3) Ivan Hajniš and The New Blues Band a specielní host Arturo Soriano sax a flétna Espaňa  (CZ/SWE/Španělsko)

Ivan Hajniš - zpěvák a hráč na foukací harmoniku, frontman jedné z nejoriginálnějších českých rockových kapel 60. let. - The Primitives Group, hvězd prvních dvou ročníků Československého beatového festivalu. Díky „bratrské pomoci spřátelených armád na ruských tancích“, které se Československu v roce 1968 dostalo, se Ivan Hajniš hned následujícího roku rozhodl odejít do exilu a do dneška žije střídavě ve švédském Malmö a v Praze. Věnuje se především vlastní hudební tvorbě většinou ve stylu rhytm&blues, kterou ale při svých produkcích doplňuje cover verzemi skladeb The Doors, Erica Claptona, klasickými rock´n´rollovými „peckami“ atd. Speciálním hostem vystoupení The New Blues Bandu bude Arturo Soriano - uznávaný saxofonista, skladatel a producent z Madridu, který momentálně bydlí v Praze neboť jeho manželka je kulturní atašé Španělska v České republice. Soriano je velká saxofonová hvězda - hrál i s Rolling Stones a dělal s BB Kingem. 

4) Bandoleros - southern rock - Liberec

Bandoleros jsou z Liberce a v roce 2014 se na festivalu Mlejn stali velkým objevem českého southern rocku. Přestože to nejsou žádní mladí zajíci, řízením osudu se do širšího povědomí dostali díky skvělým šlapavým písničkám s vynikajícími texty. To vše z vlastní tvůrčí dílny. Personální změna na postu bubeníka kapelu v loňském roce trochu přibrzdila, ale při vystoupení v Kolíně by už mohlo být k dispozici i nové album, následující prvotinu „1000 pesos“ z roku 2013.

Začátek: 18:00

1) Gamba Blues Band - blues/bluesrock (Czech rep.)

Bluesová kapela Gamba blues band vznikla během roku 1997 a můžeme ji téměř považovat za "domácí a regionální". Začátky činnosti se datují do Čáslavi a muzikanti jsou z nejbližšího okolí. Jedná se o ostřílené harcovníky, kteří se nechtěli smířit s koncem hudební kariéry. Z nenápadného hraní pro vlastní radost o občasného jamování se postupně zrodilo i pár vlastních písniček, takže došlo i na první koncerty. Záhy se dostavily první úspěchy a to kapelu nasměřovalo nejen do hospodských sálů, ale taky na koncertní a festivalová pódia. V Kolíně už "Gamba" hrála na předchůdci současného festivalu "Fest Blues" a věříme, že i letos svým vystoupením zaujme a dobře rozjede páteční "bonusový" koncert.

{youtube}yFMY9lbtbiQ{/youtube}

2) Asphalt Horsemen - southern rock (Maďarsko)

Asphalt Horsemen se poprvé sešli v roce 2010 ve městě Gödöllö. Nejprve hráli písně kapel jako Lynyrd Skynyrd , Black Stone Cherry a Pride And Glory . Brzy ale přišly vlastní nápady a nové písničky byly testovány na menších koncertech. Reakce publika byla skvělá. Southern rock, který Asphalt Horsemen hrají vyplňuje mezeru v rockové hudbě v Maďarsku. Mezi místními kapelami to opravdu není běžný hudební žánr. Jednotliví muzikanti nebyli na hudební scéně žádnými nováčky a v posledních 10 letech sbírali zkušenosti v několika kapelách, které koncertovaly v Maďarsku a v Evropě . Jejich kořeny jsou v blues rocku a hardrocku, zažili ale i nějaké dobrodružství v grunge, jazz rocku a metalu. Kytarové riffy Asphalt Horsemen zní velice dobře stejně jako melodický vokální projev. 
V Čechách už Asphalt Horsemen vystoupili minimálně 2x na větších akcích. V roce 2014 v Otrokovicích na festivalu Stetson & Bourbon a minulý rok na kultovním jižanském Summer Southern Session "Mlejn", kde byli některými zástupci publika hodnoceni jako to nejlepší, co kdy na Mlejně hrálo ...

3) Peter Lipa Band - blues/bluesrock (Slovensko)

Peter Lipa - je nejvýznamnější osobností slovenského jazzu. Zpěvák, skladatel, organizátor, moderátor, manažér jazzového dění, dlhouletý dramaturg a promotér popředního evropského festivalu Bratislavské jazzové dny. Peter Lipa se v ankete časopisu Mezinárodní jazzové federace Jazz Forum už v 80. letech pravidelně umísťoval mezi nejlepšími evropskymi jazzovými zpěváky. Vychází z blues, soulu i klasického mainstreamu. Je velmi flexibilní a má výbornou stylovou orientaci. Jeho rozpětí sahá od klasických jazzových standardů a dixielandu přes latinskoamerický jazz, jazzový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají ovlivnění spěváky jako Jimmy Rushing,
Ray Charles, Al Jarreau, Joe Cocker či Bobby McFerrin. V současnosti se dopracoval k „nadstylovému písničkářství" a jeho vystoupení v pátečním večeru bude určitě patřit k jednomu z vrcholů letošního kolínského festivalu. 

{youtube}eJpLyDKtaVU{/youtube}

4) Rebelianci - southern rock (Polsko)

Parta hudebních kamarádů, inspirovaných hudbou ikon southern rocku, jako Lynyrd Skynyrd, The Allman Brothers Band, Blackfoot nebo Outlaws, založila v roce 1990 skupinu se snahou hrát jako jejich vzory. Za téměř 15 let, prošla kapela mnoha personálními, ale i stylovými proměnami.  Na konci roku 2012 přišel nový zpěvák a ostatní členy kapely tato změna notně nakopla. Přinesl čerstvý vzduch a zvýšil úroveň celé kapely. Od té doby kapela přijala nový název - Rebelianci - a začala novou kapitolu ve svém hudebním životě. Důsledně se soustřeďuje na svůj vlastní repertoár, ale pro své fanoušky občas na koncertech zařadí i nějaký ten cover.  Melodické písně vytvářejí jedinečnou atmosféru mystické cesty po americkém Jihu.

{youtube}08slP6CRIYA{/youtube}

v předsálí zahraje rodinné bluesové Petra Börnerová trio & Besenyei Csaba (CZ/SK/HU)

Petra Börnerová trio je projekt české zpěvačky Petry Börnerové a jejího manžela slovenského hudebníka Tomáše Bobrovniczkého, které vzniklo  v roce 2010 původně jako duo. Když pak přizvali ke spolupráci maďarského zpěváka a harmonikáře Besenyei Csabu, z dua vzniklo trio. Repertoár je postavený na převzatých i vlastních folk- bluesových písničkách. Skupinu je možné vidět v klubech, kavárnách ale i na festivalech. Tomáš Bobrovniczký získal ocenění Bluesman roka 2012, které udělila Slovenská bluesová společnost. Perličkou jejich vystoupení je účast malého syna Petry a Tomáše - Tomáše juniora, který sestavu doplňuje hrou na bicí.

{youtube}QfvIyUcrq-A{/youtube}

Mediální partner

Partneři

 

 
Souhern Rock & Blues

Dališ & Vojta

Dalibor.Mierva@seznam.cz  &  V.Kloucek@email.cz