Southern Rock & Blues Kolín

18. května 2019

  

Hlavní partner

Spřátelené weby

Přístupy

411091
Dnes
Včera
Tento týden
Minulý týden
Tento měsíc
Minulý měsíc
Přístupů
966
1078
3099
399705
25271
29967
411091

Vaše IP: 54.226.25.74
17.28 - 23. 01. 2019

16.května 2015 proběhl 4 ročník mezinárodního hudebního festivalu Southern Rock & Blues Kolín. I když okolnosti naházely pořadatelům opět několik „klacků pod nohy“, celkový dojem z letošního ročníku je opět velmi pozitivní. Jediným stínem na duši je souběžně probíhající semifinále MS v hokeji, které určitě odebralo část diváků. Ti, kteří přišli, si vůbec neměli na co stěžovat. Naopak, byli uchráněni marného snažení našich hokejistů o vítězství nad pozdějším vítězem celého turnaje – Kanadou. Na rozdíl od hokeje, se na obou pódiích v sobotu bylo na co koukat a z čeho mít radost.

Odpolední program na Karlově náměstí zahájila původně neplánovaná předkapela Franty Hály. Tento regionálně známý, hlavně ale rockem odkojený kytarista, se tentokrát představil s bluesově laděným repertoárem a určitě se jeho tříčlenný kapela neměla za co stydět …

Po tomto „zahřívacím“ kolečku proběhlo oficiální zahájení festivalu, jehož se aktivně zúčastnil i první místostarosta Kolína, pan Tomáš Růžička, a pak už nastupovaly původně plánované kapely. Jako první si svou premiéru odbyli V.b.Blábolil a Jirka Popel. Byla to premiéra pro oba, protože spolu hráli vůbec poprvé a ze začátku byli dost nervózní. Nebylo ale proč. Obě velké osobnosti bluesové hudby a undergroundu daly dohromady texty Jirky Popela, které zhudebnil a Jirku ke společnému vystoupení vyzval, Vašek Blábolil. Osobitý styl hry na rezofonickou kytaru V.Blábolila, doplněný elektrickou kytarou Jirky Popela zaujal bezmála stovku přihlížejících.

Další vystupující, Undergroun Blues Session svým vystoupením představili vrchol odpolední části programu. I když bylo jejich vystoupení, oproti dramaturgickému plánu, posunuto dopředu na pořadové č.2, muzikanti se toho nezalekli a předvedli vynikající vystoupení. Chybějícího třetího kytaristu Petra Roškaňuka nahradil hráč na steelku David Babka a byl to skvělý bluesový i rockový souzvuk s kytarami Joe Karafiáta a Honzy Martínka.

 Polský Manson Band to, po tom předcházejícím kytarovém masakru, neměl vůbec jednoduché. Obzvláště když v poslední době hraje bez třetí kytary a druhá kytara zpěváka a kapelníka Jana Mansona je víceméně do počtu. Korunu všemu pak ještě na začátku vystoupení nasadila technická závada, díky níž byla špatně slyšet první kytara kapely … Vše se ale podařilo odstranit a i přes drobnější nedostatky si kapela našla své příznivce. Potlesk po jednotlivých písničkách nebyl jen zdvořilostní …

Finále na venkovním pódiu zajistil B.B.Band z Mostu. Přestože jsme v týdnu před festivalem oplakali jednoho B.B. (zemřela legenda B.B.King), český B.B. (hráč na foukací harmoniku Bohouš Budina) nám všem udělal velkou radost. I když jeho kapela přijela jen v úsporném, a ještě improvizovaném, počtu, všichni tři muzikanti hráli jako o život. Jedna bluesová pecka střídala druhou a byl to hodně našlapaný závěr odpolední části festivalu.

Na sále MSD večerní část festivalu rozjela Alex Houdjakova se svou tříčlennou blues rockovou kapelou. Pro všechny přítomné to bylo jako zjevení. Nikdo z diváků Alex nikdy předtím naživo neslyšel a jenom několik zvídavějších mohlo najít odkaz z festivalového webu na YouTube. Naživo ale bylo vystoupení Alex o tři třídy výš, než jak zněla z obrazovky compu. Skvělé nasazení, výborný pěvecký projev a minimálně dvě písničky z repertoáru Janis Joplin potvrdily předchozí názor, že má Alex k této legendě hodně blízko. Lahůdkou pak byly i dva kousky od Led Zeppelin, kde Alex ukázala vedle bluesového cítění i rockovou energii.

A dočkali se i ortodoxní příznivci jižanského rocku. Česká legenda tohoto žánru General Lee odehrála v Kolíně své teprve třetí vystoupení po obnovení činnosti na konci loňského roku. I když pravidelně nezkouší a nehraje tak často, jak by si sami muzikanti přáli, jejich vystoupení bylo výborné a dle slov znalců lepší, než na podzimní premiéře. V polovině koncertu se našla chvilka na slavnostní pokřtění nového kompilačního CD českého southern rocku Whiskey & Poslední rebel, jehož „otcem“ je kolíňák Dalibor „Dališ“ Mierva a kmotry se stali starosta Kolína Vít Rakušan a moderátor celého festivalu Pavel Hartl, jinak též Prezident Spolku přátel jižanského rocku. Zbytek koncertu Generálů se pak nesl v kytarových exhibicích tříkytarové sestavy a mezi vlastními písničkami kapely zaznělo i pár coverů.

Hlavní hvězdou festivalu letos byl americký bluesový katarista Khalif Wailin´ Walter, doprovázený evropskou (polsko/holandskou) rytmikou. Khalif není u nás v Čechách úplně neznámý. Několikrát tady už hrál a začíná se z něj pomalu stávat hvězda Evropského formátu. Předvedl dobrý výkon a hlavně pro diváky vděčnou show. Během své hry se několikrát vydal mezi diváky a dokonce do spolupráce při hře zapojil i jednu z přihlížejících divaček. Bylo to milé a všichni posluchači odměňovali Khalifa a jeho kolegy zaslouženým potleskem.

Finále festivalu obstarala rakouská tříčlenná formace Roosevelt Houserockers. Všichni tři muzikanti (dvě kytary a bicí) výborně zpívali a bubeník v několika písničkách přidal i foukací harmoniku. Hráli jak o život a pot se z nich jen lil … I když před jejich vystoupením, které začínalo nedlouho před půlnocí, hlediště trochu prořídlo, ti co zůstali, rozhodně nelitovali. Skvělé nasazení, výborné instrumentální i jisté vokální výkony … prostě důstojný závěr a vůbec ne nějaké „vystoupení do počtu“.

Nelze nevzpomenou další vystupující, kteří v předsálí krátili divákům čekání při střídání kapel na sále. Kanaďan Tyson Cosby v duu Atlantic Cable byl pro všechny velmi milým a zajímavým zjevením. Jeho hra na akustickou kytaru, doprovázená spoluhráčem na buben a různá cinkátka a chřestítka, k tomu trochu ležérní zpěv … to vše se neslo v naprosto pohodové atmosféře. V několika písních se s foukací harmonikou přidal i Bohouš Budina v neplánovaném „jammíku“…, což diváci opět velmi oceňovali …

Vzhledem k tomu, že příští ročník projektu Southern Rock & Blues Kolín je v pořadí pátý a desátý (společně s pěti ročníky Kolínské jižanské noci), lze očekávat, že na příští rok pořadatelé připraví nějakou ještě větší taškařici, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít…

 

Letošní 4. ročník kolínského Southern Rock & Blues festivalu, který se uskuteční 16.5.2015 je již "za dveřmi" a pořadatelé už jen dolaďují detaily, aby se všem  návštěvníkům v Kolíně opět líbilo. 

Jenom ta "protekce" nahoře se nedaří a o počasí bude rozhodnuto jinde...
Bohužel se nepodařilo zajistit původně slibovanou a plánovanou kapelu Savoy Brown.Kim Simmonds se svými spoluhráči v jarním termínu v Evropě nebude a tak se muselo trochuzaimprovizovat. 

Odpolední "open" představení, s volným vstupem pro všechny příchozí, tentokrát proběhne přímo na kolínském Karlově náměstí. 
Na zastřešeném pódiu od 13:00 vystoupí:

0) jako "ochutnávka" zahraje  v cca 12:30 hod. kolínský kytarista Franta Hála a s ním na na basu Tomáš Pašek, na bicí Michal Voldán
1) V.b.Blábolil s Jirkou Popelem, 
2) B.B.Band Bohouše Budiny, 
3) polský Jan Manson Band 
4) a lahůdkou určitě bude i Undergroun Blues Session s Joe Karafiátem (Garage, Plastic People od The Universe), Honzou Martínkem a Petrem Roškaňukem (oba Žlutý pes).
Večerní hlavní program festivalu v sále Městského společenského domu od 19:00 zahájí
1) Alex Houdjakova se svou doprovodnou kapelou. Tato dcera rusko - rakouských rodičů bude mít v Kolíně premiérové vystoupení na území české republiky a svým  yrovým projevem, ne nepodobným 
Janis Joplin, určitě zaujme.
2) General Lee - česká jižanská legenda, která v minulém roce, při příležitosti 25 výroči svého založení, obnovila koncertní činnost, bude určitě největším southern rockovým tahákem festivalu
3) hlavní hvězdou festivalu letos bude Khalif Wailin´ Walter, který už na našich pódiích není neznámý. S úspěchem vystoupil mj. i na šumperském Blues Alive a v Kolíně se zastaví v rámci své šńůry po  České republice.
4) festival uzavře rakouské trio Roosevelt Houserockers, hrající klasické elektrické chicagské blues, které patří v současné době mezi nejlepší kapely bluesové scény našeho jižního souseda.
5) v předsálí, mezi vystoupeními kapel na hlavném pódiu, bude hosty bavit kanaďan žijící v Čechách Tyson Cosby se svýmtriem Atlantic Cable.

Pořadatelé srdečně zvou do Kolína všechny příznivce blues a jižanského rocku a věří, že letos to s počasím dopadne lépe než minulý rok a všem, vystupujícím i divákům, zůstanou na letošní Southern 
Rock & Blues jen ty nejkrásnější vzpomínky ...

D.Mierva

Mediální partner

Partneři

 

 
Souhern Rock & Blues

Dališ & Vojta

Dalibor.Mierva@seznam.cz  &  V.Kloucek@email.cz